Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: március, 2011

Jegyezz meg! (Remember me) automatikus bepipálása

Az alábbi módosításnál egyszerűbb talán nem is létezik, mégis nagy hatása van a fórum működésére. A vBulletin fórum, ha bejelentkezéskor nem pipáltad be, hogy „jegyezzen meg” az oldal, automatikusan kiléptet aktivitás hiányában bizonyos idő elteltével. Az aktivitás ebben az esetben a szerverrel való kommunikációt jelenti, tehát az is előfordulhat, hogy komótosan gépelgetsz egy hozzászólást, majd mire rákattintasz az „elküld” gombra, kidob az oldal.

Egyéni stílusok

Ahogy korábban írtam (logó módosítása), az oldal indulásakor ügyetlenül álltam neki a design módosításának. Persze akkor gyorsan igyekeztem összehozni valamit, nem mélyedtem el a részletekben. Készítettem egy új leszármazott stílust barna színekkel, majd óvatosságból a később felmerült sablon módosításokat is ezen végeztem el, nem mertem piszkálni a „default” stílust. Ezért az eredeti stílus elszakadta az alapértelmezettként beállított barnától. Azóta viszont kiismertem a stílusok logikáját és szépen rendet raktam a háttérben. Így megteremtettem a lehetőségét, hogy a látogatók számára is elérhetővé tegyem az eredeti vBulletin stílust, sőt könnyen készíthetek új színekkel újabb stílusokat is.

Alfórumok megjelenése

Ahogy növekszik a fórum, egy-két szakmai témát érdemes lesz alfórumokra bontanom. Jelenleg csak a „gépház”  szekció tartalmaz többszintű struktúrát, ezeken kísérleteztem ki két apróságot:

Látogató üzenetek tiltása

Valahogy nekem nagyon kilóg a struktúrából az úgynevezett „Látogató üzenet” (visitor message). A tagok profil oldalának első füle gyakorlatilag egy fórum témaként működik, hozzászólásokat írhatnak ide a tagtársak. De valahogy az egész olyan esetlen, ráadásul mint általában a Veterán fórumon is van egy bemutatkozó fórum, így szükségtelennek is érzem.

Smilik (Pofik) a gyors válasz eszközsoron

Egy vBulletin fórumhoz kétféle módon lehet hozzászólni: Kattintás nélkül (így új oldal betöltése nélkül) a témák oldalainak alján, az utolsó hozzászólás alatt egyből elkezdhetjük gépelni a mondandókat. Ezt nevezik „gyors válasznak” .  Az „+Hozzászól a témához”, vagy a „Válaszol”/ „Válaszol idézettel” gombokon duplán kattintva betöltődik egy komplexebb képernyő, ahol lényegesen több eszköz áll rendelkezésre, hogy megformázzuk a hozzászólásunkat. Ezt „részletes válasznak” nevezhetjük. 

Fix szélességű design

Tíz évvel ezelőtt az ural.hu weboldalt változó szélességű design-al indítottuk el. Megjegyzem, hogy abban az időben meglepően kis képernyő felbontások voltak jellemzőek. Idővel kiderült számomra, hogy olyan erős kompromisszumot jelent változó képernyőméreteknek megfelelni, hogy igazából semmilyen felbontás mellett nem esztétikus az oldal. Ezért fix 800 pixelre váltottunk, majd minden későbbi weboldalt is fix szélességűre terveztünk már induláskor is. (Például: veteranapro.hu)

Egy kis CSS

Szükség lehet néha egyéni CSS formázások bevezetésére. A példában azt mutatom meg, hogy a linkek színét hogy változtathatjuk meg a hozzászólások (és az aláírások) szövegében.